USG 4D - badania prenatalne
Wstęp do Badań Prenatalnych

Czekasz na dziecko... Czujesz na zmianę zachwyt i niepokój, uniesienie i strach. Czy dziecko będzie zdrowe? Każda wizyta u lekarza uspokaja cię tylko na chwilę. Chciałabyś wiedzieć więcej, chciałabyś wiedzieć na pewno. Niestety w Polsce badania prenatalne są bardzo rzadko robione. Nie wszyscy lekarze wiedzą, jak można je robić i jak bardzo przydają się w leczeniu.

A przecież w ciągu ostatnich kilkunastu lat w położnictwie nastąpiły ogromne zmiany - płód stał się pacjentem, który jest diagnozowany i może być leczony w łonie matki. Pojawiła się też alternatywa dla badań inwazyjnych, precyzyjnych ale obarczonych pewnym ryzykiem dla ciąży. W krajach zachodniej europy funkcjonują od lat bezpieczne badania nieinwazyjne, które teraz są dostępne także w Polsce. Analiza biochemiczna krwi matki oraz USG umożliwiają rozpoznanie większości chorób nienarodzonego płodu, z których wiele można leczyć po urodzeniu, a niektóre nawet przed urodzeniem. Właściwa i wczesna diagnoza ma ogromne znaczenie dla losów ciąży.

W Polsce proponuje się inwazyjne badania prenatalne tylko kobietom powyżej 35 roku życia. Dzieje się tak dlatego, gdyż największe ryzyko wystąpienia zespołu Downa jest u starszych matek. Niestety jednak aż 70% dzieci obarczonych tą chorobą rodzą matki, które nie ukończyły jeszcze 35go roku życia. Paradoks? Nie, po prostu 95% dzieci rodzi się matkom młodszym, które często nie maja pojęcia, co im grozi.

Dlaczego więc nie wykonywać inwazyjnych badań prenatalnych wszystkim ciężarnym? Po pierwsze badania takie są drogie, a po drugie niosą pewne ryzyko (0.5% - 1%) powikłań i poronień. Dlatego też wprowadza się badania nieinwazyjne, dzięki którym ogromna większość kobiet może spać spokojnie przez resztę ciąży, a niewielka grupa dowiaduje się, że w ich przypadku warto jest zdecydować się na badania inwazyjne, które ostatecznie potwierdzą lub wykluczą chorobę. Takie badania powinny praktycznie wykonywać wszystkie kobiety w ciąży. W niektórych regionach UE obejmują one już 60% matek - w Polsce wykonuje je jedynie ułamek promila ciężarnych.

USG trójwymiarowe 4D

Walory trójwymiarowego USG 4D najbardziej ewidentne są w przypadku badań kobiet ciężarnych – obrazowanie w tej technologii oferuje zapis całych sekwencji ruchu płodu w jakości zbliżonej do filmu. Do zalet przestrzennego obrazowania USG 3D dodany zostaje tutaj czas, dzięki temu wszelka aktywność ruchowa płodu widoczna jest krok po kroku. rójwymiarowe USG 4D, posiadające funkcję zapisu wielu obrazów jednocześnie, umożliwia wyszukiwanie poszczególnych faz ruchowych i regionów anatomicznych oraz ich dokładną analizę medyczną dzięki wysokiej jakości zapisowi cyfrowemu.

Technologia USG 4D oferuje najwyższą dokładność diagnozy ultrasonograficznej na podstawie obrazu o wysokiej jakości i szczegółowości, dotyczącego zarówno budowy, jak i aktywności (nawet często mimiki) płodu.

Na życzenie zapis cyfrowy USG 4D wykonywany w gabinecie USG Centrum przekazywany jest pacjentom na płytach DVD.

Rendering - obrazowanie trójwymiarowe USG 3D, USG 4D

Rendering to obraz przestrzenny badanego obszaru odwzorowujący obraz przestrzenny pochodzący z zapisu objętości USG 3D i USG 4D.Rendering wykonywany jest w różnych trybach. Zależnie od potrzeb diagnozy medycznej, obrazowanej struktury, zastosowania, są to:

Na fotografiach poniżej pokazano przykłady różnych trybów obrazowania przestrzennego.