Nadżerek, Cytologia, Krioterapia
  Profilaktyka raka szyjki macicy
  Kolposkopia
  Leczenie niepłodności małżenskiej
  Pełen zakres operacji   ginekologicznych
  Prowadzenie i opieka nad kobietą
  ciężarną
  USG4D - badanie prenatalne
  Plastyka warg sromowych
  Antykoncepcja awaryjna
  
Leczenie menopałzy i andropałzy

 


 

Wstęp do Badań Prenatalnych

Czekasz na dziecko... Czujesz na zmianę zachwyt i niepokój, uniesienie i strach. Czy dziecko będzie zdrowe? Każda wizyta u lekarza uspokaja cię tylko na chwilę. Chciałabyś wiedzieć więcej, chciałabyś wiedzieć na pewno. Niestety w Polsce badania prenatalne są bardzo rzadko robione. Nie wszyscy lekarze wiedzą, jak można je robić i jak bardzo przydają się w leczeniu.

A przecież w ciągu ostatnich kilkunastu lat w położnictwie nastąpiły ogromne zmiany - płód stał się pacjentem, który jest diagnozowany i może być leczony w łonie matki. Pojawiła się też alternatywa dla badań inwazyjnych, precyzyjnych ale obarczonych pewnym ryzykiem dla ciąży. W krajach zachodniej europy funkcjonują od lat bezpieczne badania nieinwazyjne, które teraz są dostępne także w Polsce. Analiza biochemiczna krwi matki oraz USG umożliwiają rozpoznanie większości chorób nienarodzonego płodu, z których wiele można leczyć po urodzeniu, a niektóre nawet przed urodzeniem. Właściwa i wczesna diagnoza ma ogromne znaczenie dla losów ciąży.

W Polsce proponuje się inwazyjne badania prenatalne tylko kobietom powyżej 35 roku życia. Dzieje się tak dlatego, gdyż największe ryzyko wystąpienia zespołu Downa jest u starszych matek. Niestety jednak aż 70% dzieci obarczonych tą chorobą rodzą matki, które nie ukończyły jeszcze 35go roku życia. Paradoks? Nie, po prostu 95% dzieci rodzi się matkom młodszym, które często nie maja pojęcia, co im grozi.

Dlaczego więc nie wykonywać inwazyjnych badań prenatalnych wszystkim ciężarnym? Po pierwsze badania takie są drogie, a po drugie niosą pewne ryzyko (0.5% - 1%) powikłań i poronień. Dlatego też wprowadza się badania nieinwazyjne, dzięki którym ogromna większość kobiet może spać spokojnie przez resztę ciąży, a niewielka grupa dowiaduje się, że w ich przypadku warto jest zdecydować się na badania inwazyjne, które ostatecznie potwierdzą lub wykluczą chorobę. Takie badania powinny praktycznie wykonywać wszystkie kobiety w ciąży. W niektórych regionach UE obejmują one już 60% matek - w Polsce wykonuje je jedynie ułamek promila ciężarnych.

 
   
   

| strona główna | aktualności | oferta | leczenie | kontakt |