Kolposkop to jeszcze nie wyrok

  Cesarskie Cięcie nie na życzenie

  Broń się przed rakiem

  IMPLANON - nowość

  Uzyskane kwalifikacje

 

 

Kolposkop to jeszcze nie wyrok


Rozmowa z lek. med. MACIEJEM CERBIŃSKIM, ginekologiem-pofożnikiem z Zielone] Góry

MACIEJ CERBINSKI
Od 21 lat pracuje w Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze. Jest nie tylko ginekolo-giem-polożmkiem, ale również specjalistą ultrasonografu. Ma żonę i dwoje dzieci.
- Czy kobieta, u której badanie cytologiczne wykazało tzw. III stopień powinna wpadać w panikę, że ma raka szyjki macicy?
- Nie, bo najczęściej chodzi jedynie o dysplazję nabłonka szyjki macicy, będącą następstwem kontaktu z wirusem HPV. W zależności od stopnia zaawansowania tej dysplazji, stosowane są różne metody lecznicze. Ale najpierw taka kobieta musi przejść badanie kolposkopem, czyli czymś w rodzaju zmodyfikowanego mikroskopu.
- Na czym ono polega?
- Na obejrzeniu przez okular szyjki macicy i ocenieniu jej stanu. Wielokrotne powiększenie obrazu i zastosowanie odczynników pozwala wykryć po-
dejrzane miejsca oraz pobrać z nich wycinki, jeśli jest taka potrzeba. Badanie takie trwa zwykle 15-20 minut. Jest jedną z metod pogłębionej diagnostyki. .
- Gdzie w naszym województwie można wykonać kolposkopię?
- Są dwie takie placówki. To poradnia przy oddziale gineko-logiczno-polożniczym Szpitala Wojewódzkiego w Zielonej Górze, w której pracuję i podobna poradnia w Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie.
- A co dzieje się z pobranymi wycinkami?
- Trafiają do badania histopatologicznego. Jeśli zostanie potwierdzony stan przedrako-wy lub choroba nowotworowa
podejmowane jest odpowiednie leczenie.
- Co robi się, jeśli jest to stan przedrakowy?
- Zwykle tzw. konizację chirurgiczną. Polega ona na operacyjnym usunięciu stożka szyjki macicy z zachowaniem funkcji rozrodczych pacjentki. Nie musi więc ona rezygnować ze swoich planów macierzyńskich. W przypadku, gdy proces chorobowy jest bardziej zaawansowany, a kobieta jest już po menopauzie stosuje się radykalniejsze metody operacyjne.
- Dziękuję.


 
 
| strona główna | aktualności | oferta | leczenie | kontakt |